Euro Truck Simulator 2

Dnes se zaměříme na populární simulátor kamionové dopravy EURO TRUCK SIMULATOR 2

Jedná se o relativně dobře zpracovaný simulátor se vším co k němu patří a rozhodně si zaslouží vaší pozornost.

Po prvním spuštění hry budete vyzváni k vytvoření nového profilu, výběru oblíbeného tahače, názvu vaší nové virtuální společnosti a výběru jejího loga.

Všem vřele doporučuji absolvovat následnou zkušební jízdu během které si osvojíte a přizpůsobíte ovládání Vašeho kamionu, dále také doporučuji v menu hry přenastavit použitou měnu a dle uvážení vypnout omezovač rychlosti a pro lepší zážitek zvolit požadovanou míru realističnosti pomocí nastavení stability přívěsu atd. 🙂

Řekněme, že už jste zkušební jízdu absolvovali a máte první zásilku úspěšně doručenou (případně jste výuku přeskočili) a jste připraveni na start vaší kariéry mezinárodního řidiče. Protože zatím nemáte vlastní tahač, budete se muset (alespoň na několik prvních zakázek) nechat zaměstnat jako externí řidič a svěřené náklady doručovat včas a pokud možno bez poškození, čímž získáte bonitu u banky a můžete si vzít půjčku na svůj první tahač, který budete postupně vylepšovat a zkrášlovat. Zásilky, které doručíte pomocí vlastního tahače jsou samozřejmě i lépe placené, než zásilky, na které se necháte najmout jako externí řidič.

Ve hře začínáte na úrovni 0 jako nováček a postupně můžete dosáhnout až na hodnocení vyvolený za level 100+, ale to je ještě dlouhá cesta 🙂

K půjčkám je dobré taky zmínit, že herní čas není reálný a údaj splátka/den neznamená, že vám budou kredity strženy každých 24hod bez ohledu zda hru zapnete, nebo ne. Jedná se o herní čas, kdy minuta odpovídá zhruba 3 reálným vteřinám (v závislosti zda váš pc stíhá, náročné scény mohou plynout pomaleji) to znamená, že splátka se vám bude strhávat cca každých odehraných 72minut.

Doručováním nákladů samozřejmě získáváte nejen finanční odměnu, ale i cenné zkušenosti a vaše kariéra roste. S každým levelem, o který postoupíte budete moci aktivovat 1 bonusový bod, díky kterým můžete postupně doručovat náklady do větších vzdáleností a za vyšší odměnu, nebo si například pořídit certifikát pro převoz trhavin. Jak jsem již zmínil, s dosaženými úrovněmi odemykáte také různé doplňky pro svůj tahač, kterými ho proměníte v opravdu originální kus.

Důležitou složkou hry je pak i samotná mapa, kterou je potřeba postupně prozkoumávat. V některých městech se nachází prodejci kamionů a pokud budete chtít svůj vozový park rozšířit o další exemplář jiné značky, budete nejdřív muset objevit požadovaného prodejce. Ve městech se pak také nacházejí personální agentury, ve kterých si můžete najmout nové řidiče do své společnosti, který za vás bude doručovat zásilky a zvýšíte tím svůj zisk. Zisk vám generují také garáže které vlastníte, záleží přitom, kolik v nich máte přiřazených řidičů a zaparkovaných tahačů.

Co se týká hry samotné, tak pohyby kamery a dynamika vašeho vozu působí opravdu věrohodně i se všemi jeho záludnostmi (např. zpětné zrcátko u spolujezdce je opravdu daleko a během předjíždění budete mít nejednou problém se v něm včas zorientovat, realisticky působí i prodleva brzd).

Simulovaná doprava působí také reálným dojmem, pojede-li s dálkovými světly proti provozu, dočkáte se podrážděného problikávání, některý řidič vás ochotně pustí, i když zrovna nejste na přednosti, kdežto jiní vás bez milosti nabourají.

Ke hře již vyšlo i několik DLC, z nichž mezi nejoblíbenější patří rozšíření mapy o Skandinávii či východní Evropu, nestandardní náklady (vrtulníky, obří turbíny atd.), nové typy tahačů a přívěsů a různé jejich facelifty.

Pokud máte hru aktivovanou prostřednictvím platformy STEAM, zpřístupní se vám další složka hry a to achievementy, které bude potřeba splnit (například použít trajekt, prozkoumat celou mapu atd.)

Ke hře existuje také multiplayer nástavba, díky které se se svým tahačem přesunete do online prostředí plného reálných hráčů a získáte tak možnost domluvit se na společné jízdě v koloně, zdravit se s hráči které náhodně potkáte a samozřejmě chatovat.

Zde ale veliké pozor, né každý hráč, kterého na silnici potkáte má v úmyslu jezdit bezpečně a převážet náklady a nejednou potkáte hráče, který zcela úmyslně nabourá vaši soupravu a způsobí vám tak nemalé škody. Dalším problémem je také nezodpovědné vstupování do hry pomocí uložené pozice mimo parkoviště. Představte si situaci, kdy jedete v plné rychlosti po dálnici a těsně před vámi se z nenadání objeví stojící tahač, to už se stihnete jen převrátit na bok. 🙂

Vaše hodnocení hry:

[Celkem: 7    Průměr: 4.4/5]